Je pár věcí, které jsem ještě nedávno o rakovině prsu nevěděla. Co vy? Víte tohle všechno?

CO JSEM NEVĚDĚLA O RAKOVINĚ PRSU?

1.

Každoročně je u nás nově diagnostikováno cca 7 000 žen.

2.

Včasný nález dává šanci na méně náročnou léčbu. Konkrétně? Nehmatný nález o velikosti 1 cm (bez zasažených uzlin) určitého typu nádoru dává ženě naději, že léčba proběhne bez chemoterapie. Pro představu to znamená, že léčba se skládá z operace + ozáření + hormonální léčba na 5 let. Ozáření i hormonální léčba výrazně snižují pravděpodobnost na návrat nádoru.

3.

Samovyšetření každý měsíc je základ v každém věku. Návod – TADY! Doplňkovým vyšetřením je sonografie, ve věku nad 45 let i mamograf. Už po 40. roce dochází v prsu ke změnám, při jakékoliv pochybnosti neváhejte a konzultujte osobně s lékařem. Čas stanovení diagnózy je rozhodující pro úspěšnost léčby. Víte, že v Praze je možné preventivní prohlídku absolvovat i v sobotu? Více info – TADY!

4.

Nemusíte patřit do rizikové skupiny, přesto můžete onemocnět. Trojnásobné dlouhodobé kojení, těhotenství před 30. rokem, přiměřená váha, nástup menstruace po 12. roku, rodinná anamnéza bez rakoviny i život bez alkoholu, cigaret a dlouhodobého stresu neznamená, že tohle se vás netýká.

5.

Mamograf dokáže například odhalit nehmatný nález o velikosti 1 cm! Může se jednat o váš první mamograf v životě ve věku 40 let a vůbec nemusíte patřit do rizikové skupiny.

Podrobnosti na blogu – TADY! Heslo je k dispozici na emailu blogu pro stálé čtenářky blogu a ženy hledající aktuální zkušenosti z léčby hormonálně závislého nádoru prsu.

Pouze mamografem lze najít nádor v nehmatném stádiu. Po mamografu je třeba někdy provést sonografické vyšetření. Sonografie má jinou zobrazovací metodu, někdy je třeba obě metody zkombinovat, aby výsledný obraz byl jednoznačný. Podrobné informace o nádoru se pak získají z biopsie (odebrání kousku tkáně z nádoru tenkou jehlou).

Podrobněji o vyšetření mamografem: Vít Samek Na vlastní otvor: Mamografie

6.

Léčba neprobíhá u každé ženy stejně. Rozdíly mezi nádory jsou velké. Z výsledků biopsie se dozvíte, zda nádor reaguje na hormony či jak rychle roste. Zjednodušeně laicky řečeno – jsou např. nádory pomalu rostoucí dobře reagující na hormonální léčbu a jsou nádory agresívní, tj. rychle rostoucí a nereagující na hormonální léčbu. Léčba se také liší v závislosti na tom, zda nádor metastázoval (rozšířil např. do uzlin) či nikoliv.

7.

Při částečné operaci prsu kvůli 1 nehmatného nádoru se mohou najít další 3 ložiska o velikosti 8, 6 a 4 mm, které nebyly viditelné ani na mamografu. Uzliny i v tomto případě mohou být nezasažené, biopsie může prokázat nutnost odstranění celého prsu. Zajišťovací léčba pak nemusí zahrnovat radioterapii.

8.

Věta „máte rakovinu“ nemusí být vždy tak tragická, jak ji většina z nás vnímá. Pokud je nemoc odhalena včas, šance na přežití ve srovnání s běžnou populací může být podle statistik téměř stoprocentní.

Jsem jediná, kterou některé fakta překvapily?

Upozornění: Nejsem lékař, nemám zdravotní vzdělání. Jakékoliv zdravotní problémy konzultujte s lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: