Tohle kouzelné místo jsme s dětmi navštívili už potřetí a pojedeme znovu. Podobné místo na území České republiky neznám.

Poslední námi navštívený český skanzen jsme po hodině a půl vzdali. Venku slunečno, období Velikonoc  – veškerá tvorba a prodej řemeslných výrobků byl do slova a do písmene nacvakán v jedné větší místnosti, kde se kolem těchto stolků díky davům lidí dalo sotva projít. V okolí chalup, natož uvnitř se nesmělo na nic sahat. Nic, co by si děti mohly vyzkoušet. Ukazování zpoza nataženého provázku přestalo velmi rychle bavit mě i děti.

Ballenberg – skanzen pro celou rodinu

Chcete procházet skanzenem a mít pocit, že v chalupách se pořád žije? Pocit, že jste se s majiteli jen minuli na cestě? Na šňůrách prádlo, na stole čaj z místních bylinek – nebojte se, můžete se obsloužit.  Pak rozhodně musíte navštívit švýcarský Ballenberg.

Skanzen pro celou rodinu
Oficiální info – TADY!

Máte chuť na polévku vařenou přímo v chalupě? Stačí mrknout do programu a navštívit ji v době oběda. Přívítá vás “pan domácí” a nabídne vám místo u stolu.

Skanzen pro celou rodinu
V další chaloupce si děti mohou vyzkoušet dobové oblečení i hračky.

Ve většině chalup či v okolí je vždy něco připraveno i pro děti.

Na stole jsou například tabulky na psaní, vyšívání, hry pro děti. Vše si můžete vyzkoušet, na většinu věcí si můžete sáhnout. Ke stolu si můžete sednout. Děti nadšené. A to jsme teprve v přízemí jedné z prvních chalup.

V patře čeká ložnice s připraveným oblečením – můžete si vybrat. Bedýnky s hračkami i kočárkem. Za domem je vše připraveno pro stavění strašáků – jen si vyberte palici s obličej podle svých představ. Za rohem jsou ještě připraveny hoblíky a dvě děti najednou s velkým nadšením zkoušejí. Nejmladší kontroluje králíky v králíkárně.

Skanzen pro celou rodinu
Průvodcům v chaloupkách opravdu záleží na tom, aby si děti vyzkoušeli vše!

Jednoduše nemáte šanci, že odejít z chalupy dříve než za 30 minut. Musíte mrknout ještě do kuchyně, a nejmladší ověří i obsah všech hrnců na plotně. Žádná šňůrka, žádný zákaz.  Přihlížející průvodce se ještě před odchodem ujístí, zda jsme v domě zkusili opravdu vše.  A zda víme, kam určitě ještě musíme pokračovat.

Zahrádky kolem každé chaloupky jsou pečlivě udržované. Často najdete i některé z domácích zvířat.


Skanzen má přes 100 venkovských objektů, které pocházejí z různých koutů Švýcarska. Některé z nich jsou řemeslné dílny, kde opravdu najdete výrobu tradičních švýcarských produktů. My jsme zastihly kromě tkalcovské dílny i dílnu keramickou či paní krajkářku. Nakoukli jsme do lékárny i k panu řezbáři či košíkáři. Výrobu sýru jsme nestihli, ale výsledek jsme otestovali.

Praktické info pro návštěvu s dětmi – Ballenberg

Méně než celý den si neplánujte, byla by to škoda. Vstupné pro rodinu s třemi dětmi je 63 CHF. Před vchodem je velké parkoviště, zastávku zde má i autobus z Brienz.

V rámci skanzenu najdete restaurace, bistra, obchůdky (kde si mimo jiné můžete koupit jejich místní výrobky), ale také dostatek piknikových míst včetně grilu s připraveným dřevem.

Ceny v místním bufetu u dětského hřiště: nanuky od 1,50 CHF až po 3 CHF, káva 4 CHF, domácí grilovaná klobása s chlebem 6 CHF,  s hranolkami 11 CHF, hamburger 11 CHF. Byly tam na výběr i nějaké těstoviny v rámci denní nabídky, cenu si bohužel nepamatuju.

Jízda na kolotoči 2 CHF, 4 jízdy 6 CHF (nebo taky 3 děti 2 jízdy za 6 CHF). Obědvali jsme místní polévku a donesli jsme si vlastní piknikový koš.

Na každém místě se cítíte vítání – dědeček od kolotoče vypadal jako by si z vedlejší chalupy odskočil. Babička z domečku o kousek dál nám zas prozradila pár historek o původních majitelích.

S kočárkem nebo s nosítkem?

Celá trasa se dá zvládnout s kočárkem s vyjímkou jedné krátké části. Pokud máte více děti pod pět let, pravděpodobně do téhle části ani nestihnete dojít. Poslední červnový týden bylo poloprázdno. Nebylo výjimkou, že jsme v chaloupce byli sami.

Muzeum je otevřeno od 9,00 do 17,00. Od dubna do konce října. Chaloupky otevírají v deset, ale už od devíti je možné přijít na kávu.

Ballenberg je vzdálen od tohoto kempu méně než 15 minut.

Brienzské jezero s dětmi
Skanzen je v blízkosti Brienzského jezera – podrobnosti TADY!

Od naší poslední návštěvy (cca 5 let zpátky) se řada věcí změnila. Nabídka lokálních produktů vyráběných přímo v Ballenbergu se značně rozšířila. Koupit si můžete od chleba, přes bylinky až po klobásky, sušené ovoce, sýry, marmelády nebo také semínka rostlinek z místních zahrádek.

Znáte podobný skanzen kdekoliv jinde v Evropě? 

One Reply to “SKANZEN, KDE TO ŽIJE…”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: