Hledáte zámek v blízkosti Prahy, dostupný vlakem, bez davů a prodejních stánků? Pojďte se inspirovat celodenním výletem na zámek Nelahozeves.

Na zámku Nelahozeves mají pro děti s rodiči připravenou speciální prohlídku.
VÝLET S DĚTMI: ZÁMEK NELAHOZEVES

Zámek Nelahozeves leží jen 30 km od Prahy. My jsme zvolili variantu vlakem Praha (Masarykovo nádraží) – Kralupy nad Vltavou. K zámku jsme pak vyrazili pohodovou procházkou podél Vltavy.

Zpáteční lístek pro 1 + 3 (jen nejmladší jede zdarma) stál okolo 160 Kč.

Cesta vlakem do Kralup trvá cca 45 minut. Bez přestupu.
PĚŠKY Z KRALUP AŽ NA ZÁMEK NELAHOZEVES

Sledujte stezku Antonína Dvořáka. Kolo i kočárek ji zvládne. Na začátku (ihned pod mostem) je v Kralupech malé hřiště (včetně kavárny) i místo pro piknik. Zvolíte-li opačný směr, tj. návrat pěšky do Kralup budete mít motivaci pro děti. My jsme si dali čtvrthodinku na hřišti a pokračovali směr Nelahozeves.

Pískovcové skály a díra do tunelu ve skále. Dětem se nechtělo pokračovat…

Přestávku jsme si dali u pískovců. Měli jsme štěstí a tunelem zrovna projížděl vlak, který jsme dírou ve skále viděli. Ti, co si nevšimli kolejí, byli hodně překvapeni.

Ofiko čas je 34 minut, cca 3 km. Nám cesta trvala necelé dvě hodiny. Určitě bychom to zvládli rychleji, ale nespěchali jsme.

Čas na piknik přišel až v zámecké zahradě. Poměrně dlouho jsme strávili na nádvoří zámku.

Nabídka her je více než slušná. Některé děti si je zahrají, jiné se o ně poperou.

Jsou zde zdarma dostupné hry. U nás nejvíce křiku a nadšení bylo u hry vyžadující jen 2 ze 3 dětí. Volně přístupné jsou zde odrážedla a malá koloběžka. Radost nejmenších dětí si určitě umíte představit.

PROHLÍDKA ZÁMKU NELAHOZEVES PRO DĚTI A RODIČE

Nemohli jsme vynechat speciální prohlídku určenou jen dětem s rodiči. 5 dětí a dva dospělí, naopak prohlídky pro dospělé byly tento den zcela naplněné turisty z Německa. Prohlídka trvá cca 30 minut. Jdete stejný okruh jako dospělí, jen máme to štěstí a provází Vás přímo Polyxena z Lobkowicz. Navíc Vám všem, tedy i dospělým propůjčí část své garderóby. Výklad byl srozumitelný předškolačce a zajímavý i pro školáky.

Prohlídka zámku Nelahozeves je přesně tak dlouhá, aby pozornost udrželi i předškoláci.

Průvodkyně během výkladu zapojila všechny děti bez rozdílu věku. Po prohlídce je připravená tvořivá dílna – máte rezervováno místo u stolu na nádvoří zámku. V nabídce je tvoření zejména pro školkové děti, ale na své si přijdou i mladší školáci. Zatímco nejmladší nadchla mozaika, moje starší děti vymysleli náš rodinný erb.

Původní plán zněl pěšky pokračovat v trase na zámek Veltrusy a až poté směr opět Kralupy nad Vltavou. Nepodařilo se. Měli jsme málo času.

Tuto trasu nám doporučila milá paní v info centru v Kralupech nad Vltavou.

První časová prodleva oproti mému plánu nastala už na nádvoří, kde jsme se výrazně zdrželi u her. Druhé zpoždění způsobil průvodce S pastelkami po zámku Nelahozeves, který jsme měli k otestování a Vy si můžete o další zasoutěžit tady na blogu. Po prohlídce zámku jsme ještě šli omrknout fasádu zámku.

Průvodce S pastelkami po zámku Nelahozeves se u nás osvědčil v každé věkové kategorii v naší rodině.

A třetí neplánované zdržení byl rodný dům Antonína Dvořáka. My jsme se tam “museli” jít mrknout. S Peprnou Prahou jsme sice stihli jen jednu ze dvou procházek věnových Antonínu Dvořákovi, ale děti si toho pamatují opravdu hodně. Navíc jsme o prázdninách četli knihu Antonín Dvořák – Edice největší Češi.

Kousek od zámku Nelahozeves je rodný dům Antonína Dvořáka.

Tip pro procházky pro děti s rodiči v Praze – mrkněte na Peprnou Prahu. Dvakrát za měsíc, během víkendu ►►► procházky s výkladem, který pochopí předškoláci a zaujme nejen školáky, ale i rodiče. Každá z procházek celé naši rodině přinesla nejen nové povědomí o Praze, ale také inspiraci a motivaci poznávat nejen Prahu dál.

Expozice v Dvořákově rodném domě není určená mladším školákům ani školkáčkům. Zatímco se dcery seznámily s místní kočkou, já s nejstarším synem jsme si dali malé opáčko o Dvořákovi. Nebýt procházky s Liborem Peprným však expozici nedáme. Díky němu jsme měli na co navázat.

Nazpět jsme pak jeli vlakem Nelahozeves – Praha. Nejmladší poprvé o prázdninách usnula před osmou, starší před devátou. Ideální výlet pro nutnou změnu režimu na konci prázdnin:)

Jaké jsou Vaše oblíbené zámky či hrady? Víte o prohlídkách určených jen pro děti? Sdílejte, inspirujme se navzájem. Váš tip může být odměněn jedním ze dvou Prvních průvodců – nakoukněte na novou darovačku tady na blogu.

NA HRAD ČI ZÁMEK S DĚTMI

Chcete-li na blogu číst více podobných článků, prosím podpořte nás v anketě Mamablog roku 2018.

Díky za Vaši podporu.

V průběhu měsíce září můžete hlasovat 3x, každý den je ve hře pro hlasující zajímavá odměna.

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tento článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *