aneb čím nás Dánsko překvapilo?

O našich plánech na odpočinkovou cyklodovolenou v Dánsku jsem už na blogu psala. Letos v srpnu se jí podařilo uskutečnit.

Co jsem slyšela o Dánsku před odjezdem a nám se vůbec nepotvrdilo?

Dánsko je daleko. Cesta je dlouhá už jen na jih Dánska.

Naše zkušenost: My ten dojem nemáme. Na cestě tam jsme přespali v Německu ve městě Schwerin, cca 600 km od Prahy. Vyjeli jsme brzy ráno a po obědě už jsme se ubytovali jen kousek od cyklostezky okolo Schwerinského jezera. Doma připravený piknik, plavky a hurá na kola. Jezero jsme neobjeli celé (cca 3 hodiny), ale ani ne v polovině jsme zastavili na pláži, kde jsme strávili zbytek dne.

Přespáčko na cestě do Dánska jsme naplánovali v Schwerin.

Ráno jsme vyrazili do Dánska, snídaně v autě. Za 5 hodin jízdy už jsme stáli na recepci kempu. Check-in netrval ani deset minut. Vše měli připravené. My jen zaparkovali auto na našem místě a šli na pláž.

Cesta pro nás znamenala dvě odpoledne strávené na pláži. Nepřijeli jsme do Dánska vyčerpaní a nepotřebovali jsme se dospat. Dovolená pro nás naopak začala hned první den.

Pláže na západě nejsou vhodné pro rodiny s dětmi. Musíte na východ, tam se jezdí na dovolenou k moři.

Pláž vedle kempu.

Naše zkušenost: Záleží jen na prioritách konkrétní rodiny. Pro nás byly tyhle pláže nejkrásnější, které jsme kdy viděli. Nekonečně dlouhé a bez davů, obrovské množství škeblí, mušlí a mořských živočichů.

Pláže byly nekonečné a liduprázdné.

Nečekali jsme, že si v Severním moři zaplaveme. Ale ochlazení v horkých dnech ve vlnách byl zážitek, na který se nezapomíná. Dcery měly občas neopren, především kvůli mému strachu z nachlazení. Pro mě bylo moře ledové.

Nadchly nás nejen procházky, ale i celodenní výlet s projížďkou na kole.

Výlet na kole na pláži zvládla i nejmladší dcera (5 let).

Vyjet se musí brzy dopoledne, pak už moře rychle postupuje. Později odpoledne se už na pláži neprojedete.

Chvílemi jsme jezdili od medúzy k medůze. Hromady vyplavených mořských pokladů se s dětmi také těžko míjí. Na každé pláži objevíte jiné.

Nezapomenutelným setkáním bylo také setkání s tuleni. Doporučuji vzít dalekohled.

Setkání s tuleni ve volné přírodě.

My jsme se tři dny courali po plážích a nepotkali jsme je. A po příjezdu na ostrov Fanø na nás čekali  – jen kousek od přístavu. O pár hodin později už jejich ostrůvek, kde se vyhřívali jen kousek od nás, zmizel pod vodou.

Na ostrově Fanø doporučuju zajížďku autobusem (nebo na kole) až na jeho jižní část (konečná zastávka). Pláž je tam opět úplně jiná. Lidí méně než prstů na jedné ruce.

A přitom ostrov je podle netu častý turistický cíl. Většina však nejspíš míří na písečnou pláž, cca v polovině cesty. Můžete na ní přijet i  autem (musíte dodržet určitou poměrně malou vzdálenost od moře), zastávku tady má i autobus.

Na západě strašně fouká. Musíte jet na východ.

Naše zkušenost: Vítr nebyl problém. Naopak pouštění draků na pláži byl opět zážitek pro celou rodinu. Vítr byl proměnlivý – takový pohyb mraků na obloze jsem ještě nikde neviděla. Při horším počasí nejmladší nosila čepici nebo kapuci. Ale opět jen můj strach o její uši, které nás dva roky zpátky dost trápily. Vítr byl pro nás osvěžující. Na kole občas potrápil zejména nejmladší. My jsme nikam nespěchali, nepočítali kilometry, tak jsme prostě kolo v té chvíli vedli sebe.

Předpověď počasí je na srpen špatná.

Předpověd na náš týden v den, kdy jsme přijeli do Dánska byla hodně špatná.

Vůbec se nevyplnila, neustále se měnila. Po třech dnech jsme zjistili, že spolehlivější informace má recepční. Za celou dobu jsme zmokli jen jednou. Jakmile jsme začali nosit v batohu celé kompletní vybavení na opravdový déšť, už nepršelo. Jen přeháňky v řádu několika minut, tj. v našem počtu, než se všichni komplet oblečeme, přestává pršet.

Dánsko je pro rodinu s dětmi drahé.

Naše zkušenost: Zvolili jsme kemp, jehož cena byla pro celou naši rodinu cca 2000 Kč/noc. Za stejnou cenu jsem našla i apartmán, bungalow či malou chatku. Kemp jsme vybrali z důvodu, že v ceně byl i vstup do akvaparku a také velké vnitřní herny. Za malý poplatek i wellness jen pro dospělé. Byla to naše varianta pro špatné počasí. Nevyužili jsme každý den, ale vyzkoušeli jsme vše.

Další větší částkou byla nafta a celodenní vstup do Lego House. Jinak žádné parkovné a na plážích nulová příležitost utrácet. O konkrétnější vyčíslení se pokusím v některém z dalších článků. Stejně tak jeden článek věnuji kempu, který nás bavil stejně jako loni kemp v Brienz či u jezera Maggiore. 

Jutský poloostrov projeďte celý. To se dá zvládnout. Když budete v Blavandu, na sever je to jen 3 hodiny autem.

Naše zkušenost: Nebylo to třeba. Na sever se podíváme jindy. Našich devět dní bylo i na okolí Blavandu málo. Jediný vzdálenější výlet jsme absolvovali do Lego House (další cíl fanoušku Lega, stejně jako Legoland je v Billundu).

Lego House bavil nejen děti…výlet na celý den.

Dánsko už na svém jihu je pro nás natolik zajímavé, že nebylo třeba jezdit dál.

Chtěli jsme si pláže nejen užít, ale je i trochu poznat a zároveň si opravdu odpočinout. Střídali jsme pláže, popojížděli jsme na kolech, sbírali jsme škeble, stavěli přehrady, skákali přes vlny, pouštěli draky. Jen tak jsme prostě byli spolu. Bez davů lidí okolo. Každá návštěva pláže byla neuvěřitelně „dobíjející“. Nemuseli jsme dělat vůbec nic. Stačilo se jen koukat na tu krásu kolem. Žádná meditace, jóga, žádné rekordy na kole. Pohoda, klid.

Pohoda, klid v rámci možností na dovolené s 3 dětmi, tj. ano, pořád jsme řešili žabomyší spory o lopatu, kyblík, draka, apod. Sušili mokré věci, zastavovali kvůli pití, svačině, hledali někde v písku odložené boty…klasika. Ale celkově se nám letos podařilo bez velkého úsilí zpomalit. Jsem přesvědčena, že to bylo díky těm nekonečným plážím.

Více fotek bude postupně přibývat na FB v albu Dánsko.

SLEDUJTE BLOG: možná by Vás mohlo zajímat:

Lego House, nikoliv Legoland

Kempujeme s dětmi v Dánsku

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tento článek.

 

Soutěžím s Mall.cz

7 Replies to “DOVOLENÁ V DÁNSKU”

 1. Ahoj, ahoj 🙂
  Mohla bych prosím mít pár dotazů k okolí kempu, muzea apod.?
  Byli jste nakonec v nějakém muzeu, vikingském nebo v tom mořském co je kousek? Stojí za to něco takového navštívit? A výlet lodí?
  Měli byste doporučení na nějakou konkrétní cyklotrasu od kempu, na jejímž konci či průběhu je zajímavý objekt?
  Jiank naše plány jsou víceméně podobné, Legohouse a pak se různě toulat po pláži, postavit plno hradů, na kole popojet tam a zase zpátky a tak.
  A můžu ještě k počasí? I přesto, že hlásí víceméně jasno či polojasno a 19 stupňů, na kraťasy a tílka to asi stejně nikdy není, že?
  Děkuji moc za odpověď a jakékoliv info nebo tip.
  Vendula (IG our.adventure.hearts)

  1. Ahoj, zdravím, zkusím v rychlosti odpovědět – na kraťasy určitě ano, školáci určitě. U nejmladší jsem měla strach o uši, takže měla čepici častěji než možná bylo nutné, ale spíš k večeru. Ale jinak plavky, holky měly neopren. Nám to počasí opravdu vyšlo, byli jsme připraveni na chladnější. Výlet lodí „jen“ Fanø, cyklostezka vede hned u kempu. Otázkou je co zajímavého hledáte – maják, bunkry z II. světové války, písečné duny, pláž „kde mají být“ tuleni (my je tam nepotkali) to je vše v okolí kempu, dojezdová vzdálenost s dětmi. Já bych vzala každému dítku pořádného pevného draka a velkou lopatu. Pro školkáčky gumáky. Ta voda láká za každého počasí a dost rychle se posouvá. Opalovací krém taky. Jela bych hned. Více zkusím poslat o víkendu na mail, mám tu někde uložené ještě tipy pro špatné počasí.

   1. Děkuji moc 🙂 Vyrážíme ve čtvrtek 😉 Předpověď zatím vypadá fajn. Kemp bude asi poloprázdný nebo spíš prázdný dle rezervačního systému 🙂
    Na tuleně bychom určitě chtěli. Máme dva kluky, 6 a skoro 9. Takže spíš bunkry a spíš ti vikingové, asi. Na ty bunkry jsem viděla super cyklostezku, je tam na 25km snad padesátka bunkrů. Jen ji musím zpětně dohledat.
    Maják by byl taky fajn.
    Legohouse samozřejmě proběhne.
    Draky, lopaty a kyblíky už máme sbalené, stejně tak větrovky apod. 🙂
    Moc se těšíme.

    1. Dobrý den, díky za váš komentář. Mohla byste mi prosím, napsat, jak se vám tam nakonec líbilo, co se líbilo hlavně dětem, máme osmileťáka, a rádi bychom v létě také vyrazili podle návodu 3Dmamablog 🙂 Tak sháním všechny info, co se povedlo, co ne, kam zajet, atd. Budeme brát kola a stan, takže dobrodrůžo 🙂 Díky moc 🙂 Šárka

     1. Zdravím, nejen dětem se líbilo tak, že jsme Dánsko měli naplánováno i letos. Co se nepovedlo? Nejsem si jista, co od dovolené očekáváte, nás opravdu nadchla pláž bez lidí a dostatek soukromí. My bychom na té pláži mohli být každý víkend. Poloha kempu v kombinaci s bazénem je pro naše věkové rozpětí ideální i teď. Asi nejrizikovější je podle mě počasí a je podle mě důležité neupínat se jen na kolo a pláž, ale mít i vnitřní variantu. Přeju pohodovou dovolenou.

 2. Dobrý den, musím vám moc moc poděkovat za vaše články na téma Dovolená v Dánsku. Všechny jsou nesmírně inspirující a také s vámi souhlasím, že malým dětem stačí k zábavě mnohdy jen ta pláž. Bydleli jsme několik let v Irsku a tam je nekonečně mnoho krásných, bílých, čistých a dlouhatánských pláží, kde nepotkáte davy lidí, jako v teplých krajinách. Irské moře i Atlantik jsou dost studené, takže to je právě záruka toho, že tam je málo lidí. Někdy jsme měli celý den pláž jen pro sebe, malý se samozřejmě koupal, vůbec tu vodu nevnímal jako studenou 🙂 Stavěli jsme hrady, přehrady, hledali mušle, krásné kamínky, vyhřívali se pak promrzlí na sluníčku a lebedili si a užívali si tu nádheru. A protože tam taky dost fouká, došlo často i na draky. Prostě neskutečná pohoda. Takže pokud vyrazíme do Dánska, na ty pláže se asi těším nejvíc.
  Chtěla bych vás ještě poprosit, jestli byste nenapsala článek na téma rozpočet do Dánska. Nebo mi třeba nepísla do mého mailu. To by nám také při plánování pomohlo. Díky moc a přeji mnoho krásných cestovatelských zážitků 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: