Nejtěžší období na mateřské „dovolené“ pro mě byly dny a následně týdny, kdy pomalu nevyjdete z domova. Neštovice postupně u tří dětí je v řadě vícedětných rodin „zážitek“, který se jen tak nezapomene. Úderem pátého roku u nejmladší můžu prohlásit, že tohle období je za námi. Tady na blogu však tohle téma nemůže chybět, neboť tohle období se dříve či později týká každé vícedětné rodiny.

JAK PŘEŽÍT KLIDOVÝ REŽIM?

Já jen i při letmé vzpomínce vidím, že opakovaná nemocnost zejména u nejmladší byla nejspíš životní lekce, která nás přiměla zpomalit v pravém slova smyslu. Rychlý návrat do běžného režimu znamenal také rychlý návrat nemoci, tj. kolotoč, ze kterého se jen těžko vystupuje. „Ukočírovat“ nemocnost prvorozeného byla ve srovnání s tímhle obdobím těžká pohoda – nebyl jediný důvod urychlovat návrat do běžného režimu. Se školákem a školkačkou v patách musím přiznat, že u nejmladší jsme často rekonvalescenci podcenili. Možná Vám následující tipy pomohou přežít klidový režim o den déle. A to se taky počítá:)

REKONVALESCENCE PO NEMOCI

Jak zabavit děti doma, když Vám dochází energie a ony ji naopak mají více než dost? Jak přežít poslední dny klidového režimu?

Tady jsou moje osvědčené tipy a budu se těšit na inspiraci od Vás. Inspirujme se navzájem.

►►►DOMÁCÍ POHYBOVÉ HRY

S rostoucím počtem dní doma roste i touha „vypustit energii“. Daleko lepší než překážkový závod v malém pokoji přes postele a skříně je hra Láva. Znáte? Měli jsme ji možnost otestovat. Hra nadchla nejen nejmladší, ale i třeťačku. Svoji variantu hry vymyslel i nejstarší.

Na existenci kraťasů či krátké sukně byla upozorněna. Neúspěšně.

Jedna z mála her, která baví malé i velké děti. Ocení rodiny s dětmi, kde věkový rozdíl mezi sourozenci je i 6 let. Díky velkému počtu žetonů, různým vzorům i barvám se fantazii meze nekladou. Neomezovali jsme se pravidly, nechala jsem děti, ať si vytvoří svoje pravidla.

Ano, přiznávám…předcházela tomu velmi hlasitá diskuse, ale i o tom sourozenectví je. Společná hra nemůže pokaždé začínat s úsměvem. O co více je děti slyšet při jejich žabomyších sporech, o to dvojnásob je cítit jejich spojenectví. Koalici děti versus rodiče se u nás doma daří více než dobře. Čím dál častěji jsme jimi přehlasováni! Na druhou stranu jsou dny, kdy jsou jejich spory úmorné. Pomáhá mi jen víra, že všichni máme dobré a špatné dny. Nikdo z nás nejede na „happy vlně“ pořád, zvlášť pokud žijete ve velké rodině a někdy stačí jeden, kdo vstane nenaladěn.

Hra není omezená počtem dětí, nejmladší si svoji cestu skládala sama. Při narozeninové oslavě na zahradě hra zabaví i větší skupinu dětí.

Skvělá zpráva: je vyrobena ve Ždáru nad Sázavou. Nejen tahle. V nabídce společnosti VYLEN s.r.o. najdete didaktické i další podlahové hry. Vše je vyrobeno z certifikovaného  zdravotně nezávadného materiálu VYLEN.

►►►WASHI PÁSKY

Barevné washi pásky Vám umožní během chvilky vytvořit doma bludiště. Brčko a pingpongový míček nejen děti zabaví, ale je to také parádní dechové cvičení. Bludiště můžete mít i na stole a místo míčku použít měkkou kuličku běžně se používající při tvoření (dekorativní pom pom), popř. doma vytvořenou kuličku z papírového kapesníku. Nácvik správného nosního dýchání (nádech nosem, výdech ústy) Vám pak může zkrátit dobu strávenou u logopeda.

Další tipy na blogu Rachel (v AJ), odkaz pod fotkou.

Rýžové lepící pásky s motivem silnice či kolejí nalepené dočasně na stůl či zem nadchnou nejen děti.

Další inspirace na fotkách na blogu Juliette – odkaz pod fotkou.

 

2 TIPY (ODKAZY), KDE LEVNĚ KOUPIT ONLINE WASHI PÁSKY:

Eshop v ČR. Cena 65 Kč.

 

      NEBO        Lepící pásky – různé motivy z Ali

 

 

 

►►►DOMA VYROBENÉ HRAČKY

Vlastnoručně vyrobené hračky, které jsme doma během marodova vyrobili, vždy zaujaly daleko více, než cokoliv jiného.

U domečku pro panenky jsme využili krabice z nákupu a zbytky barev z malování dětského pokoje.

Často stačí karton, zbytek role toaletního papíru, lepidlo či lepící pásky. Mám-li doma barevný papír, jsem ta nejlepší maminka na světě:) A inspirace? Něco málo jsem uložila tady na Pinterest HRAČKY SAMA DOMA.

►►►DOMÁCÍ HMOTY NA TVOŘENÍ

Ze všech hmot, plastelín a písků u nás měla doma největší úspěch výroba domácí plastelíny. Receptu Moniky Brydové nelze nic vytknout.

Doma vytvořenou samotvrdnoucí hmotu otestovala i Míša na HRAJEME SI JINAK, kde najdete i další skvělou inspiraci, zvlášť pokud máte děti ve věku 0 až 6 let.

►►►ŠABLONY ZDARMA PŘIPRAVENÉ K VYTIŠTĚNÍ

Zajímavé aktivity ke stažení zdarma má Pipasik.

Pár šablon najdete i tady na blogu. Eschovku nejspíš netřeba zmiňovat.

►►►V KNIHOVNĚ SI PŮJČTE NEJEN DĚTSKÉ KNIHY, ALE I NOVÉ HRY

Máte-li v blízkosti domova knihovnu, máte vyhráno. Cokoliv nového neokoukaného je zajímavější, než to kolem čeho už tři týdny chodíte. Určitě ověřte, zda půjčují i hry. I přesto, že knihovna v Praze tuto službu nabízí už poměrně dlouho, řada čtenářů o ní vůbec netuší. Většina her v Praze je na „čekačku“. Rezervovat je  možné online, velmi často se však stane, že si ji někdo před Vámi nevyzvedne a hru máte doma již do týdne.

Výběr v Praze je zajímavý pro každou věkovou kategorii, v nabídce je např. i Králík Kuk od Mindoku.

Čas pro některé hry je poměrně omezený. Půjčení z knihovny může být řešení.

Knihovna ve vašem okolí má jen velmi omezenou nabídku? Vyměňujte si hry s kamarádkou, která má děti v podobném věku. Žijete na samotě? Stačí v rámci úklidu okoukané hračky na pár týdnů schovat a v případě domácí ponorky znovu vrátit do hry. Přeplněný dětský pokoj hračkami spokojené dítě nezajistí! Naopak! Více podobných tipů v knize Jednoduché rodičovství.

Za Vaše tipy, zkratky, odkazy na zajímavé články od Vás či od jiné mamablogerky budu vděčna. Cesty ke stejnému cíli mohou být různé.

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte si uložit tento článek.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

7 TRIKŮ PRO PRVOMATKY

MŮJ POSUN V ČASE

NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: