Další země, která je u nás doma ve hře „Kam letos na dovolenou?“ je Dánsko – druhý článek z edice Prstem po mapě, resp. část trasy je připravena. Pojďte nahlédnout. Bylo to těžší, než jsem myslela – nechceme totiž „jen“ jezdit na kole.

Základní zadání znělo: kemp, 11 dní, pár výletů na kole, Legoland.

Původně byl v plánu minimálně celý Jutský poloostrov, teď to vypadá, že nám bude stačit jeho jižní část.

Cesta: Praha – Schwerin (1 noc) – výlet během druhého dne přejezdu Severofríské ostrovy (Německo) – Blaavand

Severofriské ostrovy ještě třeba podrobněji ověřit: Schleswig-Holstein Wadden Sea, více info v češtině tady.

Přespání v Německu – ubytko: Hledali jsme horkotěžko, chceme se odpoledne projet na kole, nebo alespoň projít (ideálně) okolo jezera. Nechtěli jsme hotel u dálnice, zároveň jsme chtěli dodržet náš finanční limit na jednu noc. V kombinaci s požadavkem na možnost zrušení zdarma ještě minimálně měsíc před odjezdem a 3 dětmi ve věku (11, 8 a 5 let) to zpočátku vypadalo jako nereálné. Nakonec jsme vybrali Schwerin – více info tady.

DOVOLENÁ V DÁNSKU S DĚTMI

JUTSKÝ POLOOSTROV

Kemp (odkaz pod fotkou):  máme na něj osobní doporučení, moc jsem tedy hledání nedala…navíc loni kempy ve Švýcarsku nasadily laťku opravdu vysoko. Vyhovuje nám nejen místem, ale i cenou. V ceně cca 2110 Kč/noc/5osob je nejen každodenní vstup do wellness, ale také aquapark i vnitřní herna pro děti, program pro děti. Vybavená kuchyň i jídelna. V ceně je také možnost každý den rybařit a 1 ryba z místního jezera.  Zároveň je přímo v areálu také obchod s čerstvými rybami, pizzerie, restaurace. Aquapark a wellness nepovažuju v kempu za nutnost, ale v případě Dánska mám pocit, že potřebujeme mít jistotu programu i v případě velmi špatného počasí.

Rezervovat se dá online – během telefonátu s místní recepcí jsme si však nechali poradit a potvrdili zcela jiné místo pro stan než jsme měli původně vybrané. Sílu větru si nejspíš neumíme představit. 🙂 Každopádně kemp v srpnu nebývá plný, po příjezdu lze měnit místo.

Lze pronajmout i chatku, hotelový pokoj či karavan.

Zdroj: https://www.hvidbjergstrand.com/

Výlety v okolí kempu

Postupně budu přidávat konkrétní odkazy – varianta pro chladnější počasí je částečně pokryta velkým aquaparkem a wellness centrem přímo v kempu.

Projížďka na koních
Cyklovýlety
Výlet lodí – vyhlídková plavba v okolí přístavu a do zálivu Ho, s možností vidět tuleně v jejich přirozeném prostředí
Ostrovy
Galerie
Muzeum – témata mořský svět, Vikingové nemůžeme nechat jen tak. Minulý týden na přednášce o Dánsku v Městské knihovně v Praze zazněly zajímavé tipy a podle vyprávění by byla opravdu škoda některé minout. Naše vybrané dodám později. Za Vaše tipy budu vděčna.

The Wadden Sea National Park

Kousek od kempu je i národní park, který nevynecháme. Recenze i fotky na netu mě nadchly. Vůbec nemám pocit, že musíme hned při první návštěvě Dánska jet dále na sever. Už jen začátek Jutského poloostrova je pro nás více než zajímavý.

Zdroj: https://www.visitdenmark.co.uk

Billund – Legoland

Jet do Dánska a neudělat si čas pro Legoland nám nejspíš u dětí neprojde – „hurá“ do Legolandu. Cena vstupného pro vícedětné rodiny je vysoká.  Pro fanoušky podobných parků je určitě výhodnější ubytovat se přímo v areálu –  v nabídce je kemp, penzion i hotel. Cena ubytování je včetně vstupného, dvoudenní varianta vstupenky pak není výrazně dražší než jednodenní. Dva dny si tam neumíme představit. My si uděláme jednodenní výlet. Nejlevnější varianta ubytování by však rozhodně udělala radost celé naší trojce.

Zdroj: https://www.legolandholidays.dk/

Ubytko kousek od Legolanduověřený tip (přímý link, nikoliv přes booking) – údajně jedna z nejlevnějších možností v okolí.

Základní info v prospektu o Billundu a okolí

Více než Legoland mě láká  Museumsgaarden Karensminde. (20 minut od Billundu). My už máme ověřené, že celá rodina si na podobných místech opravdu odpočine. Každý si tu najde to svoje. Stejně jako loni v Ballenbergu. Doufám – recenze na netu jsou více než dobré. Uvidíme.

Máme „jen“ 11 dní. Chceme si však i odpočinout a „musíme“ do Legolandu. Nejspíš opravdu zůstaneme jen na Jutském poloostrově. Naše cyklovýlety budou na pohodu, nikoliv na počet ujetých kilometrů. Naše nejmladší teprve loni začala jezdit samostatně, žádné větší výlety ještě neabsolvovala. V prvé řadě si chceme zkusit projížďku na kole po nekonečných plážích.

Výlety na kole ještě musím promyslet, každopádně info online včetně inspirace tady.

Jedeme do Dánska poprvé, ale podle počtu zakroužkovaných míst na mapě nejspíš ne naposled. Jsem zvědavá – za Vaše tipy a rady budu vděčna.

Další zajímavé odkazy ukládám jako obvykle na Pinterest – Dánsko s dětmi.

4 Replies to “DÁNSKO S DĚTMI”

 1. Ahoj, v Dánsku jsme byli vloni a velice se nám tam líbilo. Týden byl málo, dobrá volba déle. Nezapomeňte bundu a něco na hlavu, neustále foukalo i když bylo okolo 19 až 22°C (polovina srpna). Bydleli jsme na poloostrově u vesničky Fons (Middelfard) – ostrov Fyn. Měli jsme pronajatý domek za cca 16.000/ 5 osob/6 nocí. Sice jsme byli ze začátku rozčarování z kvality ubytování, ale zvykli jsme si a zjistili jsme, že je to asi i jejich styl – neudržují domy a zahrady jako my (soudě podle okolních domů a zahrad v dané oblasti).
  K Legolandu : také mám děti a s nimi jsem navštívil před 10 lety Disneyland (zklamání, fronty a chátrající atrakce (částo stáli)) a Astrix park v Paříži (ten byl hezký, ale taky velké fronty) a 3x Legoland v Německu. Podle fotek ně připadá danský Legoland to samé a tak jsme navštívili Djurs Sommerland u Nimtofte (cca 50km od Aarhus). Všichni jsme se shodli, že to byl nejlepší zábavný park, jaký jsme zatím navštívili. Celodenní vstupné podobné Legolandu ale park je daleko rozsáhlejší, kromě různorodých atrakcí spousta odpočinkových míst, dětských hřišť se vším možným i nemožným, jedna část tvoří aquapark s všemožnými tobogány, skluzavkami, vodní řekou, vodní U-rampou a úžasným dětským hřištěm-brouzdalištěm( i pro dospělé, někteří mazaní Dánové to řešili poloneopreny pro děti). Bohužel docela foukalo, tak jsme se párkrát svezli a šli radši na atrakce. Bohužel den je skoro málo!
  Stejně úžasné se nám zdál zámek Egeskov. Vyžití pro celou rodinu a upozorňuji, že je to objekt na celý den. Nádherné zahrady a přírodní koutky různých stylů, muzeum šatů, historický krámek z
  20.let 19.století, 2x bludiště pro ženy :-). Pro pány jedno z největších muzeí historických motocyklů v Evropě, muzeum sportovních vozů, historie karavanů, dvě haly historických aut, muzeum hasičů, sanitek, historická kovárna. Pro děti spousta dětských hřišť, prolézaček, cesta v korunách stromů. V samotném zámku (vyplatí se přikoupit vstupenku, navíc na jednu může průběžně jít x-lidí, nijak jí neoznačují) jsou dvě patra historických pokojů, patro historických dětských pokojíčků( ty s kterými si dříve hráli šlechtické děti – no i dnešní děti by asi záviděli) a na půdě je muzeum kovových mechanických hraček ( je tam i česká zobající slepice – kdo pamatuje).
  V Dánsku se nám moc líbilo, z místních jsme cítili pohodu, nikam se netlačili, zbytečně se nestresovali. Ale byli jsme tam jenom týden, doufáme, že se tam ještě podíváme. Přeji Vám krásnou dovolenou. Roman Janeček

  1. Zdravím, o zámku Egeskov jsem se nikde nedočetla a přitom tohle místo vypadá jako stvořené pro celou rodinu, rozhodně zvážíme. Velký dík za Vaše tipy a poznatky.

  2. Pane Janečku, velice vám děkuji za komentář. Chystáme se do Dánska v létě, máme osmileťáka a vaše tipy na rodinné atrakce byly úžasné. Snad nám to klapne. Jen se chci zeptat, kolik jste asi za dovču utratili? Ubytko, strava, atrakce, doprava? Díky moc 🙂 Šárka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: