Plánujete už letní dovolenou? My ano. Letos se u nás doma nemůžeme úplně shodnout. Loni jsme si splnili sen a vrátili se do Švýcarska. Hodně mi pomohlo, když jsem v rámci bloggerské výzvy byla „nucena“ předem částečně připravit náš plán. Předem jsem si ujasnila, co je a není důležité během dovolené pro každého z nás.

V této chvíli mám několik základních variant do 4 různých zemí a myslím, že by byla škoda, kdyby zůstaly zapomenuty – jen proto, že u nás doma letos nakonec vyhraje jiná varianta.

Zakládám novou kategorii článků –  PRSTEM PO MAPĚ.

Jednotlivé články pro konkrétní země budu postupně aktualizovat a vlastně si tak připravovat naše budoucí cestovní plány.

Velkým pomocníkem při plánování dovolené je tento atlas – školáky do plánování aktivně zapojujeme, což však v konečném důsledku shodu nad cílovou destinací komplikuje.

Díky tomuto atlasu letos řešíme: ITÁLII, DÁNSKO, HOLANDSKO, CHORVATSKO.

Nejezdíme s cestovkou, určitě letos budeme část dovolené kempovat. Zvažujeme kola (Dánsko). Chceme odpočinkovou poznávačku. Nevyhýbáme se turisticky profláknutým místům, naopak i kvůli školákům je chceme vidět. Čas návštěvy však pečlivě plánujeme, jsme ochotni si kvůli tomu na dovolené i přivstat. Nezvládáme fronty a davy. Na pláži potřebujeme soukromí, ideálně jako jsme měli na Hvaru. Hledáme dovolenou, která bude bavit všechny členy rodiny.

ITÁLIE – RODINNÁ DOVOLENÁ

Máte tip pro rodinnou dovolenou v Itálii? Sdílejte, inspirujme se navzájem.

První cíl  na naší trase rodinné dovolené v Itálii máme přístav JANOV.

Cca 1000 km od Prahy. Pro nás určitě bude nutné vymyslet zastávku v polovině cesty. Zahájení dovolené v Aquadomu v Rakousku by nemuselo být vůbec špatné. Zas tak velká zajížďka by to nebyla.

Další možnost pro přespáčko na cestě je v Trentutip na ubytování.

NAŠE PLÁNY PRO TRENTO ▼

TRENTO S DĚTMI

Při přejezdu Trento-Janov zvažujeme zastávku u Lago di Garda. V plánu máme zastávku u vodního hradu Sirmione. Je tam i pláž vhodná pro děti a o místní zmrzlině se říká, že je to ta nejlepší zmrzlina v Itálii.

Plán pro Lago di Garda je jasný: pár hodin na pláži a zmrzlina!

TIP: Najít ubytování pro rodinu na cestách u jezera Lago di Garda není v naše počtu (2+3) zas tak jednoduché. Slušný výběr ubytování bez stravy i all inclusive jsem našla tady.

Pro Janov a okolí plánujeme minimálně 3 dny.

AKVÁRIUM V JANOVĚ

Loni nás nadchlo akvárium v Kostnici. V jiném jsme od té doby nebyli a návštěva bude pro děti splněné přání. Myslím, že nudit se nebudou ani dospělí.

Akvarium v Janově
zdroj: Acquario di Genova, odkaz pod fotkou

Dočetla jsem se, že Janov jsou především miniaturní uličky, kde lze stěží rozpažit ruce. Nejspíš ideální způsob jak si jej projít s dětmi je šifrovačka nebo honba za pokladem, v případě jistoty úkolu tkzv. za rohem máme i my dospělí šanci pokochat se městem.

Jednu takovou jsem našla i v Janově. Školáci procvičí angličtinu. Více info tady.

RODNÝ DŮM KRYŠTOFA KOLUMBA

Kousek od akvária je i údajný rodný dům Kryštofa Kolumba.Vím, že je oblíbenou turistickou (davovou) atrakcí, ale nás tyhle historické souvislosti baví a stejně jako jsme loni hledali v Kostnici dům Jana Husa, letos bychom spolu s dětmi mohli pátrat po stopách Kryštofa Kolumba.

Dům je hned vedle věží městských bran Porta Soprana, která sloužila ve středověku jako hlavní vstup do města Janova. Ačkoliv vstupné pro děti je zdarma a pro dospělé je včetně vstupu na bránu 5 EUR, nepřesvědčily mě recenze na netu a nejspíš bychom si naplánovali „jen“ piknik někde poblíž.

Knižní zpracování Kolumbovy životní cesty už vyhledá v knihovně nejstarší syn. S jeho touhou po dobrodružných příbězích bude nejspíš on naším hlavním zdrojem informací. Já si ze svých školních let pamatuji opravdu velmi málo.

Pro začínající čtenáře jsem našla tuto knihu o slavném mořeplavci.  Itálie s dětmi

DELFÍNI A VELRYBY na širém moři

Velryba je oblíbené zvíře mých dcer od té doby, co jsme spolu přečetly knihu Nela a růžová velryba.
Itálie s dětmi

Podlahové puzzle od Londji, jehož hlavní postavou je velryba je rozhodně nejkrásnější puzzle, které jsme kdy doma měli.

Výlet za velrybami a delfíny na širé moře nejspíš nemůžeme v Janově vynechat. Vyhlídkové lodě odplouvají z přístavu hned vedle akvária.  Více info v angličtině tady.

O kempech v Itálii zatím moc nevím, ale líbil by se mi apartmán hned u moře. Našla jsem jeden s vysokým hodnocením ►►► Tip na ubytování u moře pro rodinu 2 + 3 – APARTMÁN

Musíme ochutnat:
Typické janovské jídlo jsou těstoviny s bazalkovým pestem – pesto Genovese.
Nezapomeneme i na Focaccia al parmaggio (originální recept v češtině včetně videa najdete zde).

VÝLETY V OKOLÍ JANOVA

Ještě jsem neměla čas si pořádně prohlédnout, ale rozhodně bych nechtěla minout jeden z nejmalebnějších koutů Itálie.

CINQUE TERRE

Tady bychom si určitě naplánovali odpočinkové dny. Je třeba ještě ověřit ostrov Palmaria, kde mají být nepřelidněné pláže. Více info na odkazu pod fotkou.

Itálie s dětmi
zdroj: http://www.cinqueterre.com

Údajně stačí pro všech pět městeček ležících na vysokých útesech nad mořem jeden den, ale v našem případě si to vůbec neumím představit. My jsme trochu pomalejší a v případě krásné pláže se jednoduše neumíme zvednout na povel.

Návrat přes Benátky je už připraven.

S DĚTMI NAD MAPOU BENÁTEK

Základní slovní zásobu v italštině se s dětmi naučíme díky pořadu Déčka.

Další tipy k dovolené v Itálii s dětmi průběžně ukládám na tuhle nástěnku.

A co Vy a Itálie? Za Vaše tipy týkající se jakékoliv části Itálie budu vděčna.

3 Replies to “ITÁLIE S DĚTMI”

  1. Rozhodně bych zařadila i Lago di Garda, je tam toho spousta pro dospělé i pro děti. Nebo pak kousek od Gardy je další Lago di Tenno, u něhož leží dvě nejstarší středověké vesničky z celé Itálie! Jsou tam i různé historické slavnosti a děti to tam dost baví 🙂

    1. Zdravím, u Lago di Garda mám strach z davů lidí, mám pocit, že tam se zastaví asi většina. Lago di Tenno neznám a omrkla jsem na blogu a díky moc za tip, připisuju si na seznam.

  2. Cinque Terre je kouzelná volba, tam je to pohádkové a sama to mám na bucket listu 🙂 Ale známí o tomto malem ráji již roky básní a často se tam vrací, takže tomu věřím taky.
    Jinak mě v Itálii nesmírně nadchla oblast na úrovní Neapole: můžete letět levně s WizzAir do Bari a pak projet Polignano, Materu, Arbelobello, Amalfi pobřeží, Pompeje a Casertu. Týdenní program jako víno!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: