Začínáme být „závislí“ na knihovně. Nedivím se, neboť knihovna zcela zapadá do mé představy o minimálním hromadění dalších věcí a zároveň mojí snaze záměrně zpomalovat rychlost našeho života. Díky tomu, že knihy lze vracet na jakékoliv pobočce v Praze, jsme poslední dobou navštívili řadu z nich, neboť do knihovny už zavítáme, i když jdeme jen náhodou kolem. Překvapilo mě, kolik jich v Praze na naší „trase“ najdeme.

Nejspíš jsem našla místo, kde si i já najdu svůj „čas na čtení“ a zároveň nezruinuju peněženku. Navíc pravidelná návštěva knihovny děti hodně motivuje ke čtení. Díky herním koutkům zde i s nejmladší „vydržíme“ opravdu dlouho.

Letos v lednu naším domovem prošla řada dětských knížek. Částečně také proto, že většina z nich je určená nejmladší skoro pětileté dceři (do patnácti minut přečteno) a zároveń nahlas jí čtu nejen já sama, ale také její osmiletá sestra. Přečtené knihy mým nejstarším synem v lednu si zasloužily samostatný článek. Knižní tipy pro starší školáky, cca od 4. třídy výš najdete zde.

Teď jsem vybrala jsem knihy určené pro předškoláky a mladší školáky, pojďte se mrknout.

JÁ NEJSEM TVOJE MAMINKA, Marianne Dubuc – krátký příběh doprovázený krásnými ilustracemi. Přečteno dcerami při čekání na večeři, tj. přečteno obratem. Párkrát jsem se ke knize vrátila s nejmladší, ale po necelém měsíci můžeme vrátit do knihovny.

NECHCI BÝT PRINCEZNA, Grzegorz Kasdepke

Nejspíš naše první setkání s polským autorem. Zaujal nás velký formát a krásné ilustrace. 

PÍSEČNÝ VLK, Asa Lind  – přečteno oběma školáky i mnou. Kniha je právem přirovnavána k příběhu Malého prince. Podrobněji určitě v některém z dalších článků. Kniha je určená dětem od 7 let. Na samostatné čtení v druhé třídě bych to viděla jen u pokročilejších čtenářů, určitě zaujme i starší školáky. Rozhodně ty, kteří se mají připravovat na přijímačky na osmiletý gympl a místo toho naopak přečtou každou knihu ležící poblíž.

SLOVA, KDE JSTE? Poslední dobou to moje malé i velké čtenáře táhne směrem ke Švédsku. Spolu se staršími dětmi jsme fanoušky Fridy Nillson (přečteno vše), s nejmladší jsme naopak v knihovně nemohly odolat švédské ilustrátorce a spisovatelce Kláře Perrson. Její první kniha Molly & Zuza se stala ve Švédsku Knihou roku 2012. Líbila se nám stejně jako její druhá níže uvedená kniha. U nás doma přečteno i školáky. Příběh k zamyšlení pro malé i velké.

HRAVOUKA, Tereza Vostradovská – netřeba představovat. Jediná kniha z tohoto seznamu, u které využijeme maximální dobu půjčení. Pořád je důvod se k ní vrátit. Být nejmladší moje první dítě, rozhodně si ji pořídím domů.


PSÍ KNÍŽKA, Tereza Říčanová – krátký příběh (přečten během čtvrthodinové cesty vlakem). Jediné co mě zarazilo, je kouřící babička na dvorku. Opravdu je to nutné? Jsme nekuřácká rodina, naše okolí je nekuřácké, dětem jsme vysvětlili a opravdu se nad dětskou knížkou k tomuto tématu musíme opět vracet? Mě to přijde tak zbytečné…Jinak pro milovníky psů opravdu krásná knížka.

MEDVĚD WRR, po přečtení zavřít! Stejně jako Hravouku netřeba představovat. Mě potěšilo, že knihu lze i bez rezervace zapůjčit z knihovny. Takhle v této chvíli populární knihu bych v knihovně dostupnou volně na poličce nečekala. Možná jsme měli štěstí. Přečteno obratem, nejmladší i třeťačka.

ARMSTRONG, Torben Kulhmann – nádherná kniha, jen netuším její ideální věkovou kategorii. Možná jen moji pětiletku nezaujalo takto podané téma vesmíru, a třeťačka už nejspíš touží po méně pohádkovém příběhu. Pro mě však radost nejen číst, ale i jen listovat. Na nádherné ilustrace se pak chytla i nejmladší. Pro mě kniha, kterou bych chtěla v knihovničce, pro moje děti kniha na jeden večer.

         

Pohádka o Cyrilovi a Metodějovi – Lucie Seifertová u nás doma není neznámé jméno, roky u nás doma „bydlí“ její hry. Leporela nám kupodivu utekla, ale my se příště v knihovně rozhodně podíváme po dalších. Rychlé čtení na večer, které baví děti i rodiče. Takové knihy u nás doma potřebujeme.

TAJEMSTVÍ ZVÍŘECÍHO MASKOVÁNÍ, kniha z edice Posviť na to
Půjčeno na výslovné přání nejmladší, stačilo přečíst 2x. K tomuto typu knížek jednoduše neumím přilákat děti opakovaně. Pěkné ilustrace, zajímavá hra se světlem, ale opravdu se nad touhle knihou dá strávit více než 3 x 15 minut?

Další tipy na dětské knihy, o kterých už jsem na blogu psala najdete zde.

A co jste v lednu četli spolu s dětmi Vy? Inspirujme se navzájem.

2 Replies to “LEDEN V KNIHOVNĚ”

  1. Nad knihou Tajemství zvířecího maskování se dá strávit třeba 50 x 5 minut během roku 😀 což jen dokazuje, že když není kniha zajímavá pro jednoho, může být zajímavá pro druhého. Mé děti mají v ložnici baterku každý večer připravenou, samozřejmě ne vždy si tuto knihu prohlíží, ale dojde na ni poměrně často.

    1. Souhlasím, očekávání od knihy jsou různá. Já si opravdu při počtu stran, tj. počtu prosvícených obrázků neumím představit ani 50 x 5 minut. 🙂 Pro nás je tohle přesně ten typ knih, který je třeba si půjčovat z knihovny. A to je nejmladší velkou fanynkou časopisu Puntík – právě kvůli možnosti prosvítit si jednu stránku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: