Společně strávený čas celé rodiny je pro mě i mého muže priorita č. 1. Vymyslet program v Praze pro 3 děti ve věku (10, 8 a necelých 5 let) a 2 dospělé už zas tak úplně jednoduché není, protože ne všude myslí na děti a ne vždy můžeme vyjet mimo Prahu.

Výstava PRAHA KARLA IV. – STŘEDOVĚKÉ MĚSTO v Domě u Zlatého prstenu je právě ten nedělní pražský výlet, kde si každý z rodiny může najít „to svoje“ – nejen děti, ale i dospělí.

Nejen školáky, ale i dospělé určitě zaujmou modely Prahy. Digitální prezentace o Praze nadchla mě i moje dva školáky (na mém IG profilu najdete krátké video). Stejně tak videomapping na modelu Karlova náměstí, který ukazuje rozvoj města v průběhu 14. století.

Kvůli této prezentaci bych se na výstavu znovu vrátila. Stejně jako u prezentace o Karlově náměstí jsme tady strávili nejvíce času.

Zajímavé bylo už jen procházet samotným prostorem domu u Zlatého prstenu. Některá zákoutí pro videoprojekce na stěně jsou neobvyklá už jen samy o sobě. Na začátku expozice půjčí každému speciální sluchátka, která si zapojíte u jednotlivých expozic. Je zde možnost volby mezi češtinou a angličtinou.

Komentáře k prezentacím jsou srozumitelné i pro školáky. Obě moje děti si je se zájmem vyschlechly. Určitě na to má vliv, že poznávání Prahy je u nás doma teď velké téma. Společný dárek o Praze jednoznačně určil téma našich výletů minimálně pro tento rok. Už teď známe spoustu pikošek a máme vybrané konkrétní místa, kam se určitě chceme podívat.

Je pochopitelné, že přístup naší nejmladší (necelých 5 let) byl podstatně jiný než u starších dětí. Neustálý dohled byl nutný. Nejen kvůli křehkosti sluchátek, ale také existence skleněných vitrín není pro menší děti ideální prostor.

Díky této digitální projekci na zemi, která ji opravdu zaujala, ostatní shlédli krátký film na vedlejší stěně.

Výstavu v podstatě prošla – velký ohlas u ní sklidily jen virtuální prezentace. Zvlášť, když v nich postupně svítily místa v Praze, které ona zná a pamatuje si, že jsme tam byli. Neočekávali jsme, že se bude bavit stejně jako my, ale motivovali jsme ji středověkou hernou pro děti na konci výstavy. Před rokem si umím představit, že by do herny šla rovnou a my bychom se u ní vystřídali.

Nejvíce si tedy užila středověkou hernu – Po stopách Karla IV. A nejen ona, své si zde našli i školáci.

Opravdu oceňuji existenci herny. Převleky, psaní husí brkem, stavění a řadu zajímavě zpracovaných informací o Karlu IV. Jen paní dohlížející v herně má poněkud zvláštní přístup. Při vzpomínce na chování zaměstnanců v Ballenbergu a jejich nadšení předat dětem informace a potažmo chuť se vrátit, jsme tady zažili  pravý opak – učitelský tón, kdy jen já jsem od paní 5x slyšela, že na věž je třeba si zout boty. Nejsem si jista, jak jsme během pár vteřin mohli udělat dojem, že jsme nesvépravní se o své děti postarat a vše nám musí být opakováno a neustále musíme být kontrolováni. Asi by mě mělo těšit, že vypadám mladě a nezkušeně:).

Její zděšení, když opravdu všechny tři děti si šly postupně vyzkoušet psaní husím brkem už nemá ani cenu popisovat. Pokud to nemají děti zkoušet, proč to tam tedy je? Musím obhajovat jejich potřebu husí brka vyzkoušet? Opravdu očekávala, že si místo brka vyberou pastelky stojící vedle? Pokud mně nevadí, že moje děti si ušpiní tričko od tuše, proč by právě jí by tohle mělo vadit? Zpočátku nám to přišlo vtipné, postupem času mi to však trochu zkazilo dojem z herny. Zvlášť, když jsme od vstupu až na konec výstavy cítili vítani a děti zvládly celou výstavu projít bez jakýchkoliv krizovek.

Na druhou stranu opravdu oceňuji přístup paní šatnářky. Jsem si jista, že v herně by byla skvělá.

Rodinné vstupné pro 2 dospělé a 3 děti je 350 Kč.

Podrobnější informace najdete tady.

Pokud budete mít v centru Prahy více času doporučuji teď v zimě spojit výlet i s bruslením na Ovocném trhu. V neděli v poledne tam žádné davy lidí nebyly, půjčovné je 50 Kč za brusle, vstup na plochu zdarma. Brusle měli ve všech našich velikostech. Jedinou nevýhodou je, že zde není žádné opěradlo pro začínající bruslaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: