Během víkendu v Krkonoších jsme se vydali na Stezku korunami stromů. Jistě, správný horal vzal běžky na ramena a vyběhl za sněhem na Černou horu po svých.. ale pro naše tři děti předškolního věku představovala stezka outdoorový program přesně odpovídající jejich možnostem 🙂

Rodinám s dětmi procházku korunami stromů můžu doporučit z několika důvodů:

  • chůzi po ní zvládnou bezpečně i chodci – začátečníci, případně kočárek typu golfky
  • procházka je zpestřená “stezkami odvahy”, kdy jdete až 23m nad zemí (s jisticí sítí pod nohami), “dalekohledy” s popisky apod., ale hlavně vidíte les a větve stromů
  • pod věží naleznete výstavu o významu půdy, je atraktivní i pro dospělé
  • tobogán pro děti od 6 let je velkou motivací dojít až nahoru
  • když přijdete při nepříliš hezkém počasí, budete tam skoro sami 🙂

V hezkém počasí výhled ze stezky může vypadat takhle:

Při návratu domů jsem si uvědomila, že zde od nakladatelství GRADA máme téměř stejnojmennou knihu a to V korunách stromů od Ludmily Selingerové, která doplní to, co jsme viděli naživo.

S menšími dětmi lze prohlížet ilustrace, ale jak je uvedeno u popisu knihy, samotný text je vhodný až pro předškolní nebo mladší školní děti, u nás tedy pro nejstarší dceru. Jedná se o složitější příběhy plné faktografie o životě zvířat i o samotných stromech. Myslím, že si tedy děti nejen “prožijí” pohádkový příběh, ale zároveň rozšíří slovní zásobu i znalosti o přírodě.

Pokud si rádi prolistujete knížku před tím, než ji zakoupíte online, můžete to udělat zde.

Inspirace výletem a knihou se u nás projevila i v tvoření z modelíny. Jako by děti slyšely anotaci knihy (níže) o tom, že knížka povzbudí k hravé činnosti..

 

Recenzní výtisk knihy V korunách stromů věnovalo nakladatelství GRADA, na jehož stránkách si knihu můžete také zakoupit. Aktuální cena (11/2017) v tištěné verzi a v pevné vazbě 89 Kč.

Název: V korunách stromů
Autor: Ludmila Selingerová
Ilustrace:
 Eva del Risco Koupová
Nakladatelství: Grada Publishing, a.s.
Počet stran: 80
Anotace: Zprostředkujte dětem předškolního a mladšího školního věku pohádkovou formou svět ptáků. Získají tak hlubší zájem o přírodu. Poselství jednotlivých pohádek v dětech probouzí zásady slušného chování a morálky. Dítě se může vžít do jednotlivých pohádkových hrdinů v podobě zvířat – konfrontací s jejich životními situacemi a svými vlastními zkušenostmi může nalézt řešení mnoha svých všednodenních problémů. Jednoduchá témata nabízí možnost k další hravé činnosti či pokračujícímu rozhovoru. Příběhy jsou doplněny dvěma typy ilustrací – realistickou kresbou podle fotografie a také milými skrytě vtipnými ilustracemi doplňujícími děj.

One Reply to “V KORUNÁCH (A U KOŘENŮ) STROMŮ”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *