Tohle kouzelné místo jsme s dětmi navštívili už potřetí a pojedeme znovu.

Podobné místo na území České republiky neznám. Většina skanzenů, které jsme u nás doma navštívili myslí na návštěvníky s dětmi jen v rámci určitých hranic či zvyklostí. Takhle to tu prostě funguje roky…a dobře, tak proč to měnit, že?

Poslední námi navštívený český skanzen jsme po hodině a půl vzdali. Venku slunečno, období Velikonoc  – veškerá tvorba a prodej řemeslných výrobků byl do slova a do písmene nacvakán v jedné větší místnosti, kde se kolem těchto stolků díky davům lidí dalo sotva projít. V okolí chalup, natož uvnitř se nesmělo na nic sahat. Nic, co by si děti mohly vyzkoušet. Ukazování zpoza nataženého provázku přestalo velmi rychle bavit mě i děti.

Nejspíš proto, že známe Ballenberg a víme, že skanzen lze zažít i jinak.

Chcete procházet skanzenem a mít pocit, že v chalupách se pořád žije? Pocit, že jste se s majiteli jen minuli na cestě. Na šňůrách prádlo, na stole čaj z místních bylinek – nebojte se, můžete se obsloužit.  Chcete ochutnat polévku vařenou přímo v chalupě? Stačí mrknout do programu a navštívit v době oběda chaloupku, kde Vás přívítá “pan domácí” a nabídne Vám místo u stolu. Zážitek pro děti i dospělé (za dobrovolný příspěvek). Mimochodem polévka byla skvělá – zeleninu z vlastní zahrádky.

Chcete nechat děti vyzkoušet oblečení původních obyvatel? Hrát si s tradičními hračkami dané doby? Není problém.

Ve většině chalup či v okolí je vždy něco připraveno i pro děti.

Na stole jsou například tabulky na psaní, vyšívání, hry pro děti. Vše si můžete vyzkoušet. Ke stolu si můžete sednout. Děti nadšené. A to jsme teprve v přízemí jedné z prvních chalup.

V patře na Vás čekají ložnice s připraveným oblečením – můžete si vybrat. Bedýnky s hračkami i kočárkem. Za domem je vše připraveno pro stavění strašáků – jen si vyberte palici s obličej podle svých představ. Za rohem jsou ještě připraveny hoblíky a dvě děti najednou s velkým nadšením zkoušejí. Nejmladší kontroluje králíky v králíkárně.

Jednoduše bez šance, že by jste z chalupy odešly dřív než za hodinu. Samozřejmě musíme mrknout ještě do kuchyně, a nejmladší ověří i obsah všech hrnců na plotně. Žádná šňůrka, žádný zákaz.  Přihlížející průvodce se ještě před odchodem ujístí, zda jsme v domě zkusili opravdu vše.  A zda víme, kam určitě ještě musíme zajít.

Zahrádky kolem každé chaloupky jsou pečlivě udržované. Často najdete i některé z domácích zvířat.

Skanzen má přes 100 venkovských objektů, které pocházejí z různých koutů Švýcarska. Některé z nich jsou řemeslné dílny, kde opravdu najdete výrobu tradičních švýcarských produktů. My jsme zastihly kromě tkalcovské dílny i dílnu keramickou či paní krajkářku. Nakoukli jsme do lékárny i k panu řezbáři či košíkáři. Výrobu sýru jsme nestihli, ale výsledek jsme otestovali.

I letos jsme zde strávili celý den a pořád jsme měli málo. Já opravdu oceňuji vstřícnost a chování všech zaměstnanců skanzenu, které na cestě potkáte. Rádi s námi sdíleli své tipy (každý jiné), co s dětmi určitě nemůžeme minout.

Méně než 1 den si neplánujte, byla by to škoda. Vstupné pro rodinu s třemi dětmi je 54 CHF. Před vchodem je velké parkoviště, zastávku zde má i autobus z Brienz.

V rámci skanzenu najdete restaurace, bistra, obchůdky (kde si mimo jiné můžete koupit jejich místní výrobky), ale také dostatek piknikových míst včetně grilu s připraveným dřevem.

Jen pro info ceny v místním bufetu u dětského hřiště: nanuky od 1,50 CHF až po 3 CHF, káva 4 CHF, místní grilovaná klobása s chlebem 6 CHF,  s hranolkami 11 CHF, hamburger 11 CHF. Byly tam na výběr i nějaké těstoviny v rámci denní nabídky, cenu si bohužel nepamatuju.

Jízda na kolotoči 2 CHF, 4 jízdy 6 CHF (nebo taky 3 děti 2 jízdy za 6 CHF). Na každém místě se cítíte vítání – dědeček od kolotoče vypadal jako by si z vedlejší chalupy odskočil. Babička z domečku o kousek dál nám zas prozradila pár historek o původních majitelích.

Obědvali jsme místní polévku a donesli jsme si vlastní piknikový koš. Trasa se dá zvládnout s kočárkem s vyjímkou jedné krátké části. Pokud máte více děti pod pět let, pravděpodobně do téhle části ani nestihnete dojít. Poslední červnový týden bylo poloprázdno. Nebylo výjimkou, že jsme v chaloupce byli sami.

Kdyby měli otevřeno do 20,00 hod., tak v 17,30 určitě neodcházíme. Chaloupky otevírají v deset, ale už od devíti je možné přijít na kávu.

Ballenberg je vzdálen od tohoto kempu méně než 15 minut.

Od naší poslední návštěvy (cca 5 let zpátky) se řada věcí změnila. Přijde mi, že nabídka lokálních produktů vyráběných přímo v Ballenbergu se značně rozšířila. Koupit si můžete od chleba, přes bylinky až po klobásky, sušené ovoce, sýry, marmelády nebo také semínka rostlinek z místních zahrádek.

Další tipy na výlety v okolí Brienzského jezera najdete už brzy tady.


Znáte podobný skanzen?  Určitě mi dejte vědět. Díky.

One Reply to “SKANZEN, KDE TO ŽIJE…”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *