Tuto kuchařku jsem vybrala pro svou čerstvě čtyřletou dceru do jejího prvního kuchařského setu, který jsme pro ni připravili jako dárek k narozeninám společně s její sestrou. Co všechno naše doma sestavená kuchařská sada pro nejmenší kuchaře a kuchařky obsahuje si můžete přečíst tady.

První kuchařská sada

DOBRODRUŽSTVÍ V KUCHYNI

Výběr kuchařky pro tuto věkovou kategorii se nakonec ukázal jako docela těžký úkol. Všechny kuchařky obsahující více fotografií rozesmátých kuchtíků než konkrétních receptů jsem rychle vyloučila. Hledala jsem především knihu, která by srozumitelně popisovala přípravu základních jídel i pro tak malé dítě. A zároveň jsem chtěla jednoduché recepty na „opravdová“ jídla, nikoliv jen recept na pomazánku, přípravu sedviče či jednohubek.

Recepty nebudu číst jen já – podmínkou také bylo písmo čitelné i pro začínající čtenářku.

Jsem přesvědčena, že tato kuchařka pro děti moje představy splňuje – pojďte se seznámit.

První kuchařka pro děti
Nyní akční cena 248 Kč – TADY!

První kuchařka pro děti

Kuchařka je určená dětem od pěti leti a už na první pohled je vidět, že autorky myslely i na děti, které ještě neumí číst. Hlavní kouzlo kuchařky spočívá nejen ve skvělém výběru receptů, ale také v ilustracích, které i nejmenší děti vedou receptem i bez větší pomoci dospělých.

Použitý font a velká tiskací písmena jsou velkým usnadnění i pro začínající čtenáře. Každý recept je doprovázen názornými ilustracemi včetně přehledu konkrétních ingrediencí i pomůcek.

První kuchařka pro děti

Už první pohled do obsahu mne potěšil – začínající kuchaři a kuchařky začínají receptem na brambory a končí tříchodovým obědem, za který by se nemusela stydět ani zkušená hospodyňka. Kuchařka začíná prvními kroky v kuchyni, tj. jak uvařit brambory či rýži, vejce nebo jak nakrájet cibuli. Pokračuje se polévkou a omáčkou. Nezapomíná i na vegetariánskou variantu karbenátků a první jednoduché recepty na dezerty.

Citronový dortík je chuťově bez chybičky a rozhodně jej zvládne připravit i pětileté dítě s minimální pomocí.

Poslední část už obsahuje recepty pro pokročilé kuchaře – stále však ještě vybrané tak, že děti budou potřebovat v kuchyni jen základní dohled. Rajská omáčka s knedlíkem a masovými koulemi, rizoto co dům dal, ovocné knedlíky a pizza jsou rozhodně jídla, která budou dětem nejen chutnat, ale bude je bavit je i samotné vaření.

První kuchařka pro děti

I složitější recept je zobrazen tak, že dítě Vaši pomoc v podstatě nepotřebuje.

S kuchařkou může už začínající čtenář pracovat samostatně a nebude třeba žádné další vysvětlování od dospělého. Zapomene-li některý z receptů, snadno bude schopen si sám informaci dohledat.

Kuchařka je velmi přehledná a srozumitelná. Jedna z mála na trhu, kde autorky rozhodně myslely na to, že děti chtějí vařit samy v pravém slova smyslu. Společné vaření nezavrhuju – rozhodně jej považuju za příjemně strávený čas. Radost dětí ze samostatného vaření je však neporovnatelná.

První kuchařka pro děti

Ilustrace základních surovin a pomůcek jsou dalším kouzlem této knihy.

Ocení je zejména nejmenší, kteří si recept ještě sami nepřečtou. Čtyřletá dcera si obratem osvojila jednotlivé ikonky a základní přípravu na vaření zvládne sama. Kuchařka rozhodně podpořila její zájem i o samotné čtení, neboť už nám hláskuje slova jako je sůl, voda apod. Díky ilustracím ona sama získala pocit, že už čte. 🙂

Po první návštěvě knihkupectví s cílem najít tu nej kuchařku, jsem nabyla dojmu, že mi nezbyde nic jiného, než si kuchařku pro své dcery napsat sama. I přes poměrně velký výběr dětských kuchařek bylo těžké najít tu, která podpoří opravdové samostatné vaření dětí.

Jsem ráda, že jsem na poslední chvíli objevila právě tuto a sama základní recepty sepisovat nemusím. Jsem si jista, že tahle kuchařka u nás doma zůstane pár let. Od začátku až do konce vede k samostatnosti, což je přesně to, co chci svým dětem umožnit i při vaření.

Své si tam najde v této chvíli čtyřletá i sedmiletá. Desetileťák se již chystá na svůj první kompletní uvařený oběd. Za pár let už mne možná budou odhánět od plotny… kéž by:) V této chvíli mne těší pozorovat jejich první samostatné kroky v kuchyni.

Podrobnější info včetně ukázky z knihy Dobrodružství v kuchyni najdete TADY!

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte si uložit i tuto knihu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: