Všechny moje děti se mnou tráví čas v kuchyni od narození. Až pro nejmladší jsem se rozhodla sestavit její první kuchařský set. Prvotním impulzem, který věřím, že potvrdí v každé vícedětné rodině, je množství a rozsah hraček v domácnosti. Už při dvou dětech jsme v zásadě vyčerpali základní arzenál hraček, který chceme či pokládáme za nutné svým dětem dopřát. S blížícími se čtvrtými narozeninami jsem zjistila, že hračky by bylo třeba spíš z dětského pokoje odebírat. Další kola, koloběžky, apod. také už nepotřebujeme.

PRVNÍ KUCHAŘSKÁ SADA PRO DĚTI

Zároveń jsem chtěla dárek, který bychom připravili společně s její o 3,5 roku starší sestrou. Pojďte se inspirovat, co naše sada obsahovala. Zapomněla jsem na něco? Napište mi.

Jedna z nejdůležitějších položek pro mne byla kuchařka. Moje představa o její podobě byla překvapivě v rozporu s tím, co je v současné době na trhu. Dalo mi docela práci najít tu nej. Prošla jsem víceméně vše, co za posledních pět let vyšlo a pro nejmenší děti je podle mého názoru ideální DOBRODRUŽSTVÍ V KUCHYNI:DĚTI VAŘÍ SAMY. Více info o knize najdete na odkazu pod fotkou.

Druhou důležitou položkou na mém seznamu byla kuchyňská zástěra. Rozhodla jsem se nakonec pro variantu z obchodu IKEA, neboť k zástěře mají i kuchařskou čepici. Vše za 149,– Kč. Kuchařskou čepici doma ještě nikdo nemá, čtyřletka překvapivě právě z této čepice měla velkou radost.

Přejete-li si mít stejnou kuchyňsku zástěru i se svým potomkem, rozhodně mohu doporučit obecně prospěšnou společnost Český západ, která na svém eshopu nabízí opravdu kvalitně ušité kuchyňské zástěry pro děti i dospělé. Druhá dcera a já máme právě tyto a i po letech vypadají i po opakovaném praní skvěle. Po rozkliknutí fotky dětské žluté zástěrky se dostanete přímo na jejich eshop. Nákupem zároveň podpoříte jejich šicí dílnu, kterou provozují v Karlovarském kraji.

Dál jsem vybírala věci, které doma nemáme a vím, že by je dcera při vaření užila. Také jsem vybrala nástroje, o které je u nás v kuchyni “boj” a klidně užijeme o jeden navíc. Zmenšené varianty kuchařských sad jsem nekupovala, základní věci má dcera ve své dětské kuchyňce. Moje snaha, aby děti vařily ve své a já také, přišla vniveč už u prvorozeného. Maminčina kuchyň je jednoznačně vždy zajímavější.

Vybrala jsem základní věci na první pohled barevně odlišné od těch, co mám teď v kuchyni já, aby nemohlo dojít k záměně, neboť nože určitě budeme ukládat v mém kuchyňském šuplíku. Ostatní předměty zůstanou v tématicky laděné krabici, kterou navrhla naše oblíbená ilustrátorka Eva Chupíková. Její ilustrace provázejí mé dcery poslední dobou čím dál častěji. Už jsem psala o knize, kterou ilustrovala (Zákeřné keře) a její Prázdninový deník nás bude letos doprovázet na našem velkém letní dobrodružství.

Nerezový kráječ vařených brambor, Domácí potřeby OD Kotva IKEA sada nožů MATDOFT, 3 ks, 79,– Kč IKEA odměrky STÄM, sada 4 ks, 29,– Kč
IKEA bukové prkénko, PROPPMÄTT, 149 Kč
IKEA skleněná odměrka, VARDAGEN, 79,- Kč
TESCOMA sada 3 ks – vařečka, obracečka, vidlička WOODY, 89, — Kč

Už není tajemstvím, že obě moje dcery jsou velké fanynky pohádky Ledové království – rozhodně jsem tedy nemohla v Tescu ve výprodeji nechat tuhle mašlovačku a šlehací metlu. Fialová mísa byl jen momentální nápad. Přiznávám, že do své kuchyně bych si vybrala obě věci zcela jiné, ale potisk Ledového království dává těmto kuchařským pomůckám z pohledu mých dcer rázem punc výjímečnosti. Radost, kterou tato položka udělala znamenala pro mne menší životní lekci….moje představa o podobě mísy i mašlovačky byla zcela jiná. Jsem však ráda, že jsem se této představy křečovitě nedržela…o tom asi až někdy jindy. Teď zpátky ke kuchařské sadě pro nejmenší.

Výběrem ve výprodeji v Tescu jsem byla příjemně překvapena, takže jsem neodolala a vzala i razítka na sušenky a silikonovou formu na pečené lízátka. Asi jedna z mála forem, které ještě v kuchyni nemám. Nikdy jsem je nedělala, až poprvé s dcerou. Jednoduché a zároveň ideální občerstvení na narozeninovou oslavu. Silikonová forma včetně tyčinek stála něco málo přes 30,– Kč.

Také by tam ještě mohlo být:

Jsou věci, které jsem teď nekupovala – my už je doma máme. Chystáte-li sadu zejména pro prvorozené dítě v rodině ještě bych zvážila:

IKEA kráječ na jablka – věc na přípravu svačinky, čtyřletka už si dovede připravit svačinu sama. Program minimálně na deset minut:)

TESCOMA škrabka s příčnou čepelí PRESTO Expert
TESCOMA nůž na máslo PRESTO

Kdybych neměla krabici nejrůznějších vykrajovátek, rozhodně bych mou kuchařskou sadu doplnila o sadu vykrajovátek z Tescomy. Teď jsou v akci číslice, odkazy najdete pod fotkami. Jsou pevné, nelámou se, nemění tvar, a hlavně se dají dát do myčky. Stejně tak existence 4 válečků od prvních společných vánoc mi brání koupit další, i přesto že ani jeden z nich nemá nastavitelnou výšku. Košíčky na muffiny nám také doma nechybí. Muffiny už zvládne upéct i sedmiletá dcera, která si rozhodně potrpí na tom, aby měly správný papírový košíček.

Vykrajovátka abeceda DELÍCIA KIDS, 34 ks
Vykrajovátka číslice DELÍCIA KIDS, 21 ks, teď v akci za 59,– Kč
Váleček s nastavitelnou výškou DELÍCIA, teď v akci za 79,– Kč
Cukrářské košíčky DELÍCIA ø 6 cm, 60 ks, srdíčka

Tuhle váhu bych do kuchařské sada zařadila jen čistě z nostalgie. Léta už vážím na digitální, ale začátky v kuchyni mám spojene právě s ní. Jen další váha do kuchyně se tedy vůbec neslučuje s mým letošním předsevzetím o minimalismu a moje děti už bezpečně ovládájí váhu digitální.

Do krabice se vše vešlo, místa je tam pořád dost. Její vnější rozměry jsou 48x31x23 cm. Krabice se zdá být docela trvanlivá – kdyby si v ní dcera za pár let stěhovala věci do svého prvního samostatného bydlení, vůbec bych se nedivila:)

Do kuchařské sady pro starší dítě můžete ještě přidat zápisník pro své vlastní recepty. Velmi blízká je mi tradice, kdy nejen nejbližší členové rodiny, ale i přátelé a spolužáci ze školy, se s ním podělí o recept na své oblíbené jídlo. Zatím jsem však zajímavý zápisník receptů pro děti nenašla.

Ukladáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tento článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: