Další z knih, které jsem přečetla společně se svým desetiletým synem. Opět kniha, která zaujala nejen jeho.

Kniha obsahuje 27 životních osudů lidí, kteří pozitivním způsobem proslavili naši zem. Nebudu jmenovat, nahlédněte do obsahu. Přiznávám, že i pro mě byla řada osudů novinkou. Objevitel krevních skupin, průkopník letectví, mistr mostů a betonů, dáma za volantem či krátký životní příběh Vítězslavy Kaprálové jsou moje oblíbené kapitoly, u kterých mi bylo líto, že kniha je určená dětem od 8 let a ne pro starší čtenáře. Já bych zvládla i podrobnější kapitoly:)

Jednotlivé příběhy jsou zpracovány v kombinaci s komiksem. Délka je přesně tak dlouhá, kolik zvládne přečíst i 8 leté dítě. Některé kapitoly četla i moje 7letá dcera.

Mého syna zaujal příběh architekta a mecenáše Josefa Hlávka. Jeho osud nás zavedl k budově Porodnice u Apolináře a nejen děti, ale i já jsme opět poznali další střípek z historie Prahy. Sedmiletá dcera si s chutí přečetla příběh vynálezce lisu na kostky cukru.Opravdu nás bavilo se synem hledat další informace k daným osobnostem, či jen dávat pozor, zda nemáme jejich dílo ve svém okolí.

Kniha vede k další diskusi s dětmi – nám otevřela cestu k dalšímu poznání našeho okolí. Nejen Prahu, ale s blížícím se jarním obdobím jsme si naplánovali výlet do Zlína, Mladé Boleslavi či Plzně. Syn si sám našel výstavu Hanzelka a Zikmund – Dvakrát kolem světa v Městském muzeu v Nové Pace. To je přesně ten přesah, který od dětské naučné knížky očekávám. Dobrá kniha pro děti nekončí podle mého názoru přečtením a odložením v knihovně.

Kniha splnila moje očekávání – vzbudila v mých dětech zvědavost a touhu dozvědět se více o těchto pozoruhodných osobnostech.
Ilustrace Jiřího Fixla vše usnadňují. Při opakovaném listování synovi stačilo zahlédnout jen komiksovou část a hned věděl, co daný člověk prožil.

První či poslední dvojstranu lze pak využít ke hře, kolik dokážete přiřadit správných jmen. Zkoušeli jsme i po 14 dnech od přečtení a chybovali jsme jen u průkopníka koněspřežky:) Vzhledem k tomu, že pro syna byla většina jmen novinkou, považuji to za velké rozšíření jeho základního přehledu.

 Kniha Světoví Češi v naší knihovničce zůstane. Věřím, že se k ní budou vracet. Rozhodně patří mezi knihy, které chci, aby moje děti četly. Nejen, že je pobaví, ale zároveň jim přinese nové znalosti, které k základnímu přehledu patří. Určitě při nejbližší příležitosti pořídíme i díl druhý.

 

Recenzní výtisk věnovalo nakladatelství Mladá Fronta, na odkazu pod titulní stránkou si můžete knihu objednat za 231 Kč.

Název: SVĚTOVÍ ČEŠI – příběhy osobností, které proslavily naši zem
Autor: Jiří Černý, Jiří Fixl, Jana Jůzlová
Nakladatelství: Mladá fronta a.s.
Počet stran: 80 stran
Anotace: Prostřednictvím textu a komiksu dává kniha nahlédnout do lidských osudů výjimečných osobností, které vynikly ve svém oboru, případně otevřely novou cestu vývoje. Nalezneme zde 27 příběhů pozoruhodných lidí – umělců, vynálezců, vědců i podnikatelů. Někteří za celý svůj život naši zemi neopustili, jiní odjeli do cizích měst bádat či tvořit, další se vydali na druhý konec světa poznávat cizí národy. Jak plynuly jejich životy? Šlo jim vše hladce, nebo se potýkali s potížemi, závistí či nepřízní osudu? Usilovali o svůj cíl již od mládí, nebo k němu došli “náhodou”? Jejich životní cesty byly různé, někteří se proslavili již za svého života, mnozí však byli zapomenuti a znovu objeveni až později. Ale všichni jsou to lidé, na které bychom měli být hrdí.

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tuto knihu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Webové stránky 3dmamablog.cz ukládájí soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.  

%d bloggers like this: